Jeszcze jeden maluch wśród sów – niewiele większa od Szpaka. Przy czym samiczki są wyraźnie większe od samczyków. Włochatki, tak jak Sóweczki, nie należy lekceważyć tylko dlatego, że jest mała. To kolejny, doskonale uzbrojony i skuteczny drapieżnik, który nie ma sobie równych w swojej klasie. Poluje przede wszystkim na gryzonie. Rzadziej na drobne ptaki oraz duże owady lub bezkręgowce.
Niektóre sowy są znane m.in. z zabawnych min i – delikatnie mówiąc – lekko zagubionego spojrzenia. Szczególnie w tej ostatniej kategorii, Włochatka nas nie zawiedzie i z dużym prawdopodobieństwem wygra większość konkursów (każdy?) na najbardziej nierozgarnięty wyraz sowiej twarzy!
Domem uroczych (choć dla wielu śmiertelnie niebezpiecznych) Włochatek są lasy mieszane i bory świerkowe Centralnej Europy, gdzie występuje wyspowo. Ponadto Pireneje, Bałkany, Kaukaz oraz euroazjatycka i amerykańska tajga.
W dziuplach, które zajmują po dzięciołach, w zależności od urodzaju (w tym przypadku chodzi o obfitość myszy i innych drobnych gryzoni), Włochatki składają od 1 do 10 jaj. Samczyk karmi wysiadującą samiczkę. Gdy wyklują się pisklęta, co najmniej przez pierwszy tydzień lub dwa będzie musiał i dla nich dostarczać pokarm. Jego partnerka przez cały ten czas pozostanie w gnieździe, opiekując się dziećmi, które jak to u sów, wykluwają się w jedno- lub dwudniowych odstępach.
Inaczej niż u większości sów, w bardzo urodzajne lata, szczególnie ambitne samce mogą założyć jeszcze jedną rodzinę, z inną partnerką.
Ocenia się, że u nas gniazda zakłada 1200-2400 par Włochatek.
Autor: Jacek Karczewski, fot. Cezary Korkosz
Źródło: Ptaki Polskie
16 kwiecień 2012
Goniądz: Usługa w zakresie zapewnienia i obsługi nagłośnienia oraz infrastruktury technicznej na Zlocie Klubu Ptaków Polskich w Goniądzu w ramach projektu Bądź na pTAK!
WIĘCEJ >30 marzec 2015
dotyczy: usługi produkcji tablic, montażu i demontażu wystawy oraz organizacji technicznej wernisażu
WIĘCEJ >19 styczeń 2015
Zapytanie ofertowe nr pTAK!3/03/01/2015 dotyczy: usługi w zakresie zapewnienia noclegów, wyżywienia i cateringu podczas drugiego i trzeciego cyklu szkoleń organizowanych dla Liderów i Edukatorów Regionalnych w ramach projektu Bądź na pTAK!
WIĘCEJ >