Dzięcioł Zielony
-
Picus viridis
Dzięcioł, którego obecności nie domyślimy się po charakterystycznym dla dzięciołów bębnieniu w pień drzewa. W tym przypadku raczej musimy nasłuchiwać jego… śmiechu albo poszukiwać śladów obecności na ziemi.
Autor: Agata Maciołek
Jak rozpoznać Dzięcioła Zielonego?
Wielkości gołębia, drugi największy z naszych dzięciołów. Szyja, pierś i brzuch dorosłego ptaka są szarozielone. Wierzch jest oliwkowozielony, a podczas lotu uwidacznia się żółty kuper. U obu płci czerwona czapeczka na głowie. Wokół oczu czarne plama, do tego krótkie „wąsy” w takim samym kolorze, które u samców są w środku czerwone. (Po tym możemy odróżnić płcie). Młode ptaki nie mają ani wąsów, ani czarnych plam wokół oczu. Są ogólnie jaśniejsze, ich barwy są mniej wysycone, z wierzchu jasno plamkowane, z kolei jasne boki głowy, pierś i cały spód są gęsto, ciemno prążkowanie. Jak większość dzięciołów, Zielony wyspecjalizował się we wspinaniu po drzewach i wykuwaniu w nich dziupli, jednak bardzo dużo czasu spędza również na ziemi.
Również jego charakterystyczny, falisty lot jest typowy dla całej rodziny.
Jak rozpoznać Dzięcioła Zielonego po głosie?
Obecność Dzięcioła Zielonego najczęściej stwierdzimy po głosie, który przypomina donośny śmiech ”jucha-juch-juch-juchjuchjuch”, który niektórym kojarzy się z odległym rżeniem konia. W locie często wydaje przenikliwe i wybuchowe „kjiu kjiu kjiuk’.
W przeciwieństwie do większości innych dzięciołów bębni tylko wyjątkowo, jeśli w ogóle
Gdzie i kiedy można zobaczyć Dzięcioła Zielonego?
Gnieździ się w całym kraju, poza wyższymi partiami gór i większymi kompleksami leśnymi, wszędzie jednak nielicznie i w rozproszeniu. Wybiera stare liściaste i mieszane drzewostany, śródpolne i wiejskie zadrzewienia, duże parki i ogrody. Poszukuje drzew o miękkim drewnie, takich jak wierzby czy topole.
Miejsce występowania lub obserwacji
Poznaj bliżej Dzięcioła Zielonego
Gniazda zakłada w dziuplach, które wykuwa z reguły w połowie wysokości pnia najczęściej topoli lub osiki, rzadziej w innym drzewie liściastym. Wykuwaniem dziupli zajmują się oboje partnerzy i zazwyczaj zajmuje im to od 2 do 4 tygodni. Głębokość dziupli wynosi około 40-45 cm. Wnętrze dziupli jest surowe, bez posłania.
Gdy gniazdo jest już gotowe samica składa w nim 5 do 8 jaj. Są one śnieżnobiałe, z połyskiem. Wysiadywaniem zajmują się zarówno samica jak i samiec, jednak nocą zajęcie to należy przede wszystkim do samca. Pisklęta wykluwają się po około 14-17 dniach. Gdy osiągną wiek około 25 dni opuszczają dziuplę. Rodzice opiekują się nimi, w tym dokarmiają przez kolejne 4-6 tygodni.
W przeciwieństwie do innych dzięciołów Dzięcioł Zielony dużo czasu spędza na ziemi. To dlatego, że najchętniej żywi się mrówkami, których mrowiska rozkopuje z wielkim zapałem. Chwyta też inne owady, a także ich larwy i poczwarki wydobywając je z ziemi, darni lub próchniejącego drewna. Tak, jak inne dzięcioły ma silnie wydłużony język, który służy mu do wydobywania owadów z toczonych przez nie długich i wąskich korytarzy. Od jakiegoś czasu coraz liczniej osiedla się we wsiach, a nawet większych, naturalistycznych miejskich parkach, pozostaje jednak ostrożny i płochliwy i unika bliższego kontaktu z człowiekiem.
Dzięcioły Zielone zimę spędzają w swoich rewirach lęgowych.
Galeria
Z kim łatwo pomylić Dzięcioła Zielonego?
Dzięcioła Zielonego łatwo pomylić z Dzięciołem Zielonosiwym, lecz samce tego drugiego mają czerwoną plamę jedynie na czole, a samice w ogóle jej nie mają, do tego ich głowa jest wyraźnie szarego koloru. Podobieństwo znaleźć można również do samicy wilgi – też ma zielonkawy wierzch i falisty lot, jednak jest ona dużo mniejsza, smuklejsza i ma czerwony dziób.
(na zdjęciu obok: Dzięcioł Zielonosiwy)
Dzięcioł Zielony w liczbach
Masa ciała | 138–250 g |
Rozpiętość skrzydeł | 45-51 cm |
Długość ciała | 30-36 cm |
Liczebność w Polsce | 34 500 par lęgowych |
Status | objęty jest ścisłą ochroną gatunkową, zaklasyfikowany jako gatunek najmniejszej troski (LCR) |
Jak pomóc Dzięciołowi Zielonemu?
Zachować różnorodność i mozaikowatość krajobrazu wiejskiego, w szczególności dojrzałe drzewa rosnące w parkach, wzdłuż wiejskich dróg i pastwisk, czy w śródpolnych zagajnikach. Zadbać o zróżnicowanie wiejskich i miejskich łąk, muraw i trawników, ograniczyć zużycie pestycydów i innych środków „ochrony roślin”.
Bibliografia
- Naucz się rozpoznawać ptaki! Kurs online - jak rozpoznawać ptaki? zobacz więcej
- Naucz się rozpoznawać ptaki! Kurs online - jak rozpoznawać ptaki? zobacz wydarzenie
Zostaw komentarz