Aktualności

Kszyk, fot. Cezary Korkosz

Zbieramy 1% na smaczne robaki dla Dzióbka!

Ponad 100 hektarów podmokłych łąk w Dolinie Rurzycy, w okolicach miasta Chojnice to obszar, który chronimy jako społeczny rezerwat Ptaków Polskich. Właśnie tam, przy brzegu zbiorników wodnych, rozlewisk i na podmokłych łąkach, nasz bohater zwinnie wydobywa smaczne bezkręgowce... Pomożesz nam zachować podmokłe łąki dla Kszyka?

Pełna i oficjalna nazwa tego ptaka brzmiała jeszcze niedawno Bekas Kszyk.
Był też zwany barankiem. 

Te oraz wiele innych ludowych imion wzięły się od charakterystycznego dźwięku, jaki wydają samce podczas lotów godowych.
Wtedy też można je obserwować nad bagnami i mokradłami, kiedy wykonuja podniebne akrobacje.

Sam głos jest bardzo mylący i sprawia wrażenie jakby dobiegał z wielu miejsc jednocześnie.
Może jest to efektem ciągłej i szybkiej zmiany położenia latających ptaków, a może wynika to z faktu, że ów dźwięk pochodzi nie z ich gardeł, lecz z piór w ogonach. Kszyk, pikując w dół, rozkłada swój ogon, a wprawione w wibracje sterówki buczą, beczą i świszczą. 

Oczywiście Kszyki odzywają się też w bardziej tradycyjny sposób, ale efekt wciąż bywa oryginalny!
Niektóre z ich nawoływań brzmią jak głośne i szybkie wbijanie młotkiem gwoździa.

Poza okresem toków, trudno wypatrzyć Kszyka.
To dzięki doskonale maskującemu upierzeniu.  
    


Krótkie nogi, pękaty korpus i nieproporcjonalnie długi dziób sprawiają, iż Kszyk może wyglądać niezdarnie, ale dzięki takiej sylwetce doskonale operuje wśród bagiennych łąk oraz na zarośniętych brzegach stawów i rozlewisk. Tam właśnie sprawnie wyciąga z miękkiej gleby wszelkie bezkręgowce. Szczególnie przydatny jest w tym nieproporcjonalnie długi i czuły dziób, który działa jak sonda. 

Tylko otwarte, podmokłe obszary, wilgotne łąki i mokradła zapewnią Kszykom przyszłość i przetrwanie.
Tylko tam zbudują gniazda, wychowają kolejne pokolenia i swymi zwinnymi dziobami wysondują smaczne robaki.Pomóż nam chronić te cenne mokradła w Dolinie Rurzycy.
Chronimy ponad 100 hektarów podmokłych łąk, na których Kszyki mogą swobodnie sondować wilgotną glebę w poszukiwaniu pozywienia. Jest tam również miejsce dla Czajek, na wiosenne zaloty Żurawi i gniazdo, które będzie ich ukoronowaniem. Zaglądają też Derkacze. 

W 2020 roku (jak co roku):
- będziemy kosić łąki, aby utrzymac odpowiednie warunki dla ptaków
- zbudujemy zastawki, aby zatrzymać wodę na wilgotnych łąkach

Planujemy rozpocząc wypas zwierząt!
Dlaczego?
Zgryzanie roślinności bagiennej przez zwierzęta (np. koniki polskie lub owce, krowy) zapobiega zarastaniu otwartych łąk i kształtuje warunki, jakich potrzebują Kszyki, Czajki, Derkacze, czy inne ptaki mokradeł.
Gatunek wypasanych zwierząt, kalendarz ich wypasu zależą oczywiście od tego, jak 
Szczegóły już wkrótce! 
Pomożesz nam?

Daj 1% na robaki dla Kszyka!

Na bagna - nie tylko dla Kszyków, ale dla Czajek, Zurawi, Derkaczy i setek innych zwierząt, które związały swoje życie z bagnami.
Bo bagna są dobre!
Dla nas i dla Przyrody.


Czytaj więcej o wartości mokradeł dla współczesnego człowieka.