Atlas ptaków

Białorzytka

    Oenanthe oenanthe

Za sprawą swej nazwy białorzytka, w dodatku okraszona epitetem bździągwożerna, wystąpiła przed laty w narodowym dyktandzie z języka polskiego.

Autorka: Agata Rokita

Jak wygląda Białorzytka?

Jak rozpoznać Białorzytkę?

Mały, wyprostowany, zgrabny ptaszek, proporcjami zbliżony do Kopciuszka, ale odrobinę większy. W okresie godowym samiec ma popielatą głowę i grzbiet, delikatnie beżoworóżową szyję, pierś i brzuch oraz białe brwi, podogonie i kuper, któremu Białorzytka zawdzięcza swą nazwę – ). Skrzydła, środkowe sterówki oraz brzeg ogona są czarne.

Kontrastowy wzór na ogonie najbardziej widoczny staje się podczas lotu i przypomina odwróconą literę T. Smukły, czarny dziób przechodzi w rozszerzającą się za ciemnym okiem czarną maskę. Poza sezonem godowym kolorystycznie samiec upodabnia się do samicy, która – jak to często bywa w świecie zwierząt – jest kolorystycznie bardziej stonowana. Jej szatę stanowią różne odcienie szarości, beżów i jasnych brązów, jedynie brzuch jest biały.

Czarna maska u samiczki jest słabo zaznaczona, ale biało-czarne ogony są nie mniej wyraziste, niż u samczyków. U obu płci pojawia się też biała brew nad okiem, która u samczyków zachodzi na czoło. Ptaki młodociane przypominają samiczki, przy czym brakuje im białej brwi, brzuch jest szarobeżowy, a wierzch ciała pokrywa łuskowaty wzór.

mały rozmiar
sylwetka ptaka podobna do Wróbel
sylwetka ptaka w locie podobna do Wróbel
krótki dziób
czarny kolor

Jak rozpoznać Białorzytkę po głosie?

Odzywa się krótkimi gwiazdami „na wdechu”, w zaniepokojeniu przeplata je trzeszczącym „czek”, „czek”. Piosenka krótka, zwykle zaczyna się od 2-3 zgrzytliwych sylab – po nich kilka gwiżdżąco-zgrzytliwych. Przyjemna dla ucha, ale mało wyróżniająca się.

Gdzie i kiedy można zobaczyć Białorzytkę?

Rumowiska skalne (w górach nawet do wysokości 2 tys. metrów)ze szczelinami, które służą im za kryjówki, śródpolne hałdy kamieni, piaszczyste tzw. nieużytki, nasypy żwirowe i żwirownie, tereny ruderalne, place budów z hałdami żwiru czy gruzu – to dla Białorzytki idealne miejsca na założenie gniazda. Lubi surowe otoczenie, w które idealnie wtapia się swoimi barwami. W tym ascetycznym środowisku zakłada gniazdo zbudowane z traw, korzonków. mchów i porostów, , , wyścielone włosiem oraz sierścią. Występuje (łącznie w 4 podgatunkach) w całej umiarkowanej i północnej Euroazji łącznie z Islandią i obrzeżami Grenlandii, skąd zaczęła kolonizować kanadyjską Arktykę. Białorzytki, które lęgną się w północno-wschodnich krańcach Azji zasiedliły z kolei Alaskę oraz przylegające do niej terytoria kanadyjskie, wciąż powiększając swój zasięg. Białorzytka jest gatunkiem wędrownym i wszystkie ptaki lecą na zimę do środkowej i wschodniej Afryki, przebywając tam nie tylko w górach, ale też na półpustyniach, sawannach, pastwiskach i polach uprawnych.

Od nas Białorzytki odlatują od sierpnia do października – wracają w marcu i kwietniu.

Miejsce występowania lub obserwacji

Poznaj Białorzytkę bliżej

Jak wygląda Białorzytka?
Jak wygląda Dzwoniec?

Do lęgów Białorzytka przystępuje na początku maja. Samica składa do 6 subtelnie błękitnych lub zielonkawych jaj i wysiaduje je około dwóch tygodni. Pisklęta spędzają w gnieździe dwa tygodnie, a kolejne dwa poza nim, pozostając jednak pod opieką rodziców. W sprzyjających warunkach pary mogą przystąpić do drugiego lęgu w czerwcu. W siedliskach, gdzie gniazduje więcej ptaków i wciąż są wolne samce, samice mogą przystąpić do drugiego lęgu z nowym partnerem. W takiej sytuacji pierwszy partner samodzielnie opiekuje się dorastającą młodzieżą, podczas gdy jego była partnerka zakłada nową rodzinę.

W jadłospisie Białorzytki znajdują się owady i ich larwy, pająki, ślimaki, ale też owoce jagodowe, takie jak jeżyny, poziomki, czarny bez czy jałowiec.

Białorzytka lubi siadać na wyniosłościach zajmowanego rewiru, skąd patroluje teren. W sytuacji zaniepokojenia gwałtownie i energicznie przysiada i macha ogonem w dół.
W trakcie wiosennych i jesiennych migracji łączy się w małe stada, w sezonie lęgowym przebywa w parach.

Galeria

Z jakim ptakiem można pomylić Białorzytkę?

Sylwetką i częściowo kolorystyką może przypominać Pokląskwę (także należącą do rodziny muchołówek), która ma jednak prawie całą brązową głowę oraz wzorzysty grzbiet. (na zdjęciu obok: Pokląskwa)

Jak odróżnić Paszkota od Śpiewaka?

Białorzytka w liczbach

Masa ciała20-30 g
Rozpiętość skrzydeł26–32 cm
Długość ciałaok. 15 cm
Liczebność (w Polsce)ok. 55 000 par, z tendencją spadkową
Statusgatunek niezagrożony, objęta jest ścisłą ochroną gatunkową

Jak pomóc Białorzytce?

Białorzytka ze względu na dość surowe środowisko, które zamieszkuje, ceni sobie spokój i dystans. Na szczęście nie jest to gatunek, którego populacja jest zagrożona, ale jeśli znajdziesz się w jej rewirze, nie przeszkadzaj, nie próbuj wytropić lokalizacji schowanego gniazda. Jeśli jesteś właścicielem jakiegoś terenu z ubogą roślinnością, dodatkowo możesz zwabić Białorzytki hałdą kamieni, drewnianych pieńków lub inną „aranżacją”, która mogłaby zapewnić ptakom potencjał gniazdowy.

Bibliografia

https://www.ekologia.pl/wiedza/zwierzeta/bialorzytka

Kruszewicz A., Ptaki Polski, Multico 2010

Dzięki Tobie te miejsca zmieniają się w raj dla ptaków!

Lajkujesz z kanapy, czy działasz w terenie? Działaj z nami w taki sposób, jaki najbardziej Ci odpowiada.

  • 23 000 dolarów rocznie! Co najmniej tyle warte są różnorodne usługi jakie dostarczają nam zdrowe bagna w przeliczeniu na jeden tylko hektar! Tereny mokradłowe (bagna, podmokłe łąki) są jednym z najszybciej zanikających typów siedlisk przyrodniczych w skali nie tylko Polski, czy Europy, ale całego świata! Znikające ptaki wodno-błotne są niestety smutnym dowodem tych zmian. Tylko w ciągu ostatnich 30-40 lat populacja Czajki Vanellus vanellus skurczyła się o 55% , Krwawodzioba Tringa totanus o 54%, Kszyka Gallinago gallinago o 48%, Potrzosa Emberiza schoeniclus o 38%, Strumieniówki Locustella fluviatilis o 74%, Świerszczaka Locustella naevia o 73%, a Pliszki żółtej Motacilla flava o 76%. Pomóż nam tworzyć kolejne ostoje dla ptaków!
Zobacz inne formy wsparcia
  • Bagna są dobre!
  • Symbolem naszego rezerwatu jest Sasanka. Sasankowe murawy to dobrze zachowane murawy ciepłolubne na malowniczych, zboczach byłego wyrobiska piasku.
Zobacz inne formy wsparcia
  • Jak chroni przyrodę stowarzyszenie Jestem na pTAK!
  • Symbolem naszej ptasiej ostoi jest Żuraw. Gatunek może niezbyt oryginalny, ale to właśnie parę tych ptaków mieliśmy okazję zobaczyć, gdy ostatnio odwiedziliśmy to miejsce.
Zobacz inne formy wsparcia
  • Jak stowarzyszenie Jestem na pTAK! chroni przyrodę?
  • Naucz się rozpoznawać ptaki! Kurs online - jak rozpoznawać ptaki? zobacz więcej
  • Naucz się rozpoznawać ptaki! Kurs online - jak rozpoznawać ptaki? zobacz wydarzenie

Pomóż nam! Twoje wsparcie pozwala chronić Przyrodę!

Wpłać
na ptaki

Darowizna online

Zobacz pozostałe
formy wsparcia

Zobacz