Atlas ptaków

Remiz

    Remiz pendulinus

Remiz buduje gniazda w kształcie buta albo jednopalcowej, bokserskiej rękawicy, które w dawnych czasach ludzie wykorzystywali, jako ciepłe skarpety, papcie lub onuce, a gniazda te, mimo że tkane z delikatnych części roślin i pajęczyn, są zaskakująco trwałe i mogą przetrwać kilka lat!

Autor: Dariusz Mielicki

Jak wygląda Remiz?

Jak rozpoznać Remiza?

Remiz to ptak mniejszy od wróbla, sylwetką i zachowaniem przypominający sikorę. Czarna maseczka a’la Zorro zakrywająca oczy i okolice małego, ostrego dzioba dodaje mu charakteru i uroku. Maska ta pomaga Remizowi lepiej widzieć nawet w pełnym słońcu. Dzieje się tak, gdyż ciemna barwa skutecznie pochłania światło, dzięki czemu ostre słońce mniej przeszkadza w pracy oczu. Wszystko to wiemy dzięki przeprowadzanym niedawno badaniom nad Dzierzbą Srokoszem i Gąsiorkiem, które noszą podobne maski. U Remizów, w przeciwieństwie do Dzierzb charakterystyczna maska najbardziej zaznacza się u samców w szacie godowej. Jest wówczas szersza niż w szacie spoczynkowej. Grzbiet jest barwy kasztanowatej, spód ciała białobeżowy. Samica ubarwiona jest podobnie, ale jej barwy są bardziej stonowane. Młode są koloru szaro-beżowego i nie posiadają maski.

mały rozmiar
sylwetka ptaka podobna do Wróbel
sylwetka ptaka w locie podobna do Wróbel
krótki dziób
brązowy kolor

Jak rozpoznać Remiza po głosie?

Remiz odzywa się delikatnym, cichym, ale wysokim w tonach „tsiuuu”. Niewyróżniająca się piosenka to równie subtelna kompozycja podobnych głosów.

Gdzie i kiedy można zobaczyć Remiza?

Remiz najczęściej występuje w łęgach i wiklinach, w dolinach większych rzek: nad Odrą, Wartą, Wisłą czy Bugiem (gdzie bywa nawet średnio licznym gatunkiem) oraz w kompleksach stawów rybnych.
Remizy przylatują do nas w marcu i kwietniu, a ostatnie odlatują w listopadzie.
Jest migrantem krótkodystansowym, zimuje w południowo-zachodniej Europie.

Miejsce występowania lub obserwacji

Poznaj bliżej Remiza

Jak wygląda Remiz?
Jak wygląda Remiz?

Remizy skaczą po najcieńszych gałązkach, prawie nigdy nie schodzą na ziemię. Kąpią się w rosie, a pożywienie zbierają ze zwiniętych liści, wsuwając w nie dziób. Dieta Remizów składa się głównie z drobnych owadów i ich larw, a także pająków. Jesienią chętnie zjadają nasiona pałki wodnej, trzciny, wierzby oraz topoli. Są niespecjalnie płochliwe, więc nie wiodą skrytego trybu życia.

Łacińska nazwa „Remiz pendulinus” – oznacza wiszącego majstra, mistrza. Zapewne został on tak nazwany ze względu na kunsztowne gniazdo, które zawiesza na cieniutkich gałęziach rosnących nad brzegami wód olch, brzóz, czy wierzb, często w sąsiedztwie trzcinowisk. Budowę gniazda rozpoczyna samiec w kwietniu lub maju. Wyplata je z roślinnych puchów na osnowie z włókien. Całość związana jest pajęczyną. Każdy samiec buduje w jednym sezonie kilka takich konstrukcji, aby poddać je następnie wnikliwej ocenie samic. Pani Remizowa wybiera bowiem samca, którego gniazdo wywrze na niej największe wrażenie. Po wybraniu partnera para razem zajmuje się wykończeniem gniazda. Samiec często przygotowuje kilka gniazd z myślą o kilku różnych partnerkach.

U Remizów występują niemal wszystkie poznane systemy rozrodcze: od monogamii, przez poligynię, do poliandrii. Wszystkie typy kojarzeń mogą występować w obrębie jednej populacji. Zarówno samice, jak i samce mogą kilkukrotnie kojarzyć się z nowymi partnerami podczas jednego sezonu lęgowego. Niektóre samice znoszą jaja w kilku gniazdach, żeby w końcu zdecydować się na jednego partnera. Inne porzucają gniazdo w trakcie znoszenia jaj i udają się na poszukiwanie nowego partnera, przelatując niekiedy kilkadziesiąt kilometrów. 70% samców decyduje się potem na samotne wysiadywanie i wychowanie potomstwa. W wielu przypadkach gniazdo porzucają oboje rodzice, wskutek czego przepada cały lęg. Remiz składa 5-8 jaj, które są wysiadywane 12-15 dni przez samicę lub samca. Młode opuszczą gniazdo po 18-26 dniach, ale przez kilka kolejnych dni po wylocie chętnie wracają do niego na noc.

Samiczki wyprowadzają jeden lub dwa legi rocznie. Samczyki mogą zwabić do kilku wybudowanych przez siebie gniazd kilka różnych partnerek.

Galeria

Z kim łatwo pomylić Remiza?

Zdjęcie poniżej: Kowalik, źródło: Canva

Jaki ptak chodzi głową w dół?

Zdjęcie poniżej: Srokosz, źródło: Canva

Jak wygląda Srokosz?

Zdjęcie poniżej: Dzierzba Gąsiorek

Jak wygląda Gąsiorek?

Maska Zorro czyni Remiza niepowtarzalnym.

Choć czarne maski na oczach noszą jeszcze: Kowaliki, Srokosze Dzierzby i samczyki Gąsiorków, to wszystkie te ptaki są jednak większe od Remiza i raczej nie zobaczymy ich na zwisających nad wodą gałęziach. Żaden z nich nie buduje też takich gniazd!

Remiz w liczbach

Masa ciałaok. 8,5 - 10,5 g.
Rozpiętość skrzydeł17 cm
Długość ciała10 - 11 cm
Liczebność w Polsce22 tysiące par ze znacznymi wahaniami
Statusobjęty jest ścisłą ochroną gatunkową

Jak pomóc Remizom?

Zagrożenie dla Remiza stanowią melioracje oraz wyręb i zagospodarowywanie nadrzecznych łęgów, a nawet pojedynczych zadrzewień.
Chrońmy nasze mokradła oraz naturalne lub półnaturalne siedliska nadwodne w każdej postaci – również niewielkie zagajniki, a nawet pojedyncze drzewa!

Dzięki Tobie te miejsca zmieniają się w raj dla ptaków!

Lajkujesz z kanapy, czy działasz w terenie? Działaj z nami w taki sposób, jaki najbardziej Ci odpowiada.

  • 23 000 dolarów rocznie! Co najmniej tyle warte są różnorodne usługi jakie dostarczają nam zdrowe bagna w przeliczeniu na jeden tylko hektar! Tereny mokradłowe (bagna, podmokłe łąki) są jednym z najszybciej zanikających typów siedlisk przyrodniczych w skali nie tylko Polski, czy Europy, ale całego świata! Znikające ptaki wodno-błotne są niestety smutnym dowodem tych zmian. Tylko w ciągu ostatnich 30-40 lat populacja Czajki Vanellus vanellus skurczyła się o 55% , Krwawodzioba Tringa totanus o 54%, Kszyka Gallinago gallinago o 48%, Potrzosa Emberiza schoeniclus o 38%, Strumieniówki Locustella fluviatilis o 74%, Świerszczaka Locustella naevia o 73%, a Pliszki żółtej Motacilla flava o 76%. Pomóż nam tworzyć kolejne ostoje dla ptaków!
Zobacz inne formy wsparcia
  • Bagna są dobre!
  • Symbolem naszego rezerwatu jest Sasanka. Sasankowe murawy to dobrze zachowane murawy ciepłolubne na malowniczych, zboczach byłego wyrobiska piasku.
Zobacz inne formy wsparcia
  • Jak chroni przyrodę stowarzyszenie Jestem na pTAK!
  • Symbolem naszej ptasiej ostoi jest Żuraw. Gatunek może niezbyt oryginalny, ale to właśnie parę tych ptaków mieliśmy okazję zobaczyć, gdy ostatnio odwiedziliśmy to miejsce.
Zobacz inne formy wsparcia
  • Jak stowarzyszenie Jestem na pTAK! chroni przyrodę?
  • Naucz się rozpoznawać ptaki! Kurs online - jak rozpoznawać ptaki? zobacz więcej
  • Naucz się rozpoznawać ptaki! Kurs online - jak rozpoznawać ptaki? zobacz wydarzenie
  • Jak wygląda Mewa 0 zapisz się na kurs rozpoznawania ptaków!

Pomóż nam! Twoje wsparcie pozwala chronić Przyrodę!

Wpłać
na ptaki

Darowizna online

Zobacz pozostałe
formy wsparcia

Zobacz