Przede wszystkim wielki – rozpościera swoje skrzydła na szerokość blisko 2,5m. Nasz największy ptak szponiasty i jeden z największych w Europie. Herbowy ptak Polski.
Dorosłe poznać po złotym dziobie, jasno-płowej głowie i białym ogonie. Młodociane są mniej lub bardziej jednolicie brunatne. Swoją szatę będą nosić aż ukończą 4-5 lat. Nie wszystkie dożyją wieku dorosłego. Młodość to krytyczny okres w życiu każdego ptaka – i wszystkich zwierząt. Wówczas ginie ich najwięcej. Brak doświadczenia i wiedzy o świecie zbiera swoje fatalne żniwo…
Wreszcie bycie drapieżnikiem, to wbrew pozorom, ryzykowana strategia na życie. Podążając za zdobyczą łatwo o uszkodzenia i rany. Często twoje ofiary potrafią też się bronić – i jeśli ich nie zaskoczysz, nie oddadzą swojego życia bez walki. Do tego wszyscy się ciebie boją, nikt cię nie lubi i w razie potrzeby chętnie jednoczą siły, aby cię przepędzić.
Wreszcie podobni do ciebie rywalizują z tobą - za wszelką cenę. Bywa, że ptaki drapieżne niszczą lęgi swoim sąsiadom, celem pozbycia się konkurencji. Tak jak na afrykańskiej sawannie lwy taktycznie zwalczają się z hienami, tak, na przykład, w naszych rodzimych lasach Bieliki zwalczają Puchacze. Do gry często wkraczają też sprytne krukowate.
A przecież jest jeszcze konkurencja wewnątrzgatunkowa. Coraz silniejsza – bo i miejsca pod gniazda coraz mniej. A te wymagają ogromnych drzew, które utrzymają wielkie konstrukcje, używane z pokolenia na pokolenie. W końcu te gniazda będą ważyły ponad tonę i mierzyły ponad 2m. średnicy. Coraz też trudniej o pokarm – bo, tam gdzie jeszcze wczoraj można było polować, dzisiaj budowany jest kolejny supermarket...
W Polsce żyje ok. 450-520 par Bielików.
Autor: Jacek Karczewki
Źródło: fot: Marcin Nawrocki
29 grudzień 2011
Zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od dobrze znanej Doliny Rospudy postanowiono zbudować lotnisko! Niepokojąco blisko i, co niepokoi jeszcze bardziej, bezpośrednio po zapadnięciu wyroków w sprawie tej pierwszej.
WIĘCEJ >10 wrzesień 2013
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) pracuje nad nową Strategią Edukacyjną na lata 2014-2020. Od zapisów tej strategii zależy, czy w kolejnych 6 latach Narodowy Fundusz będzie dofinansowywać Edukację Przyrodniczą, c
WIĘCEJ >