Aktualności

Mazurki Dwa, fot Magdalena Misiura

Światowy Dzień Ptaków Wędrownych

Podczas swoich niezmierzonych podróży, ptaki łączą kontynenty, kultury i ludzi. Dlatego na całym świecie, od 2006 roku, świętujemy w maju cud ptasich migracji i zwracamy uwagę na konieczność ochrony podniebnych wędrowców.

W roku 2018 obchodzimy Światowy Dzień Ptaków Wędrownych 12 maja, a hasło przewodnie (Unifying Our Voices for Bird Conservation) kładzie nacisk na konieczność jeszcze większej współpracy między krajami leżącymi na trasach ptasich migracji (które przebiegaja w linii Ameryka Północna i Południowa, Afryka – Eurazja, Wschodnia Azja i Australia). W tej sprawie wszystkie państwa mają mówić jednym głosem i działać ujednoliconym prawem, aby zapewnić ptakom bezpieczeństwo.

Dlaczego ptasie migracje potrzebują naszej ochrony?
Podczas tysięcy kilometrów w drodze, ptaki stawiają czoło niesprzyjającym wiatrom, śnieżycom, czy niskim temperaturom. Największą jednak przeszkodą do pokonania na trasie jest człowiek i jego działania. Osuszyliśmy bagna i rozlewiska, które były miejscem odpoczynku ptaków. Pełne pożywienia lasy i łąki zastąpiliśmy wciąż rosnącymi przedmieściami, dodając jeszcze przeszkody, w postaci  linii wysokiego napięcia i wiatraków. Na nielicznych, pozostałych skrawkach dzikiej przyrody, czekają na zmęczone ptaki myśliwi ze strzelbami.

Ptaki lecą, kierując się zmysłem magetycznym, gwiazdami i słońcem, a nie podziałem administracyjnym świata. Przekraczają granice krajów, w których obowiązują różne regulacje ochrony przyrody. Bocian, który czuje się bezpiecznie na polskim niebie, jest w Libanie obiektem treningu strzelniczego młodych chłopców. „Nasze” ukochane Słowiki, Drozdy, czy Szczygły są dla Włochów i Hiszpanów przysmakiem. Złapane w pułapki, ptaki umierają w męczarniach by wylądować na talerzu jako drobna przekąska.

Jak TY możesz dzisiaj pomóc ptasim migrantom?
Znajdź organizacje, które działają dla ptaków migrujących i sprawdź, czego potrzebują.

Kiedy do Twojego  ogrodu, na Twój balkon, czy do lokalnego parku zawita stado zmęczonych lotem Kapturek, Rudzików, czy Kopciuszków, co zastaną?  Masz tam krzewy, które zapewnią im pożywienie, schronienie i odpoczynek?  Co z wodą, która ugasi pragnienie i schłodzi „rozgrzane” skrzydła? Niektóre z ptaków zalatujących do Polski podczas migracji mają tylko chwilę, żeby nabrać sił do dalszej, dłuuugiej wędrówki. Zrób im miejsce obok siebie!

Dołącz do obchodów. Gdziekolwiek jesteś!
10300km w 7 dni? Posłuchaj o migracjach i rekordzistach lotów długodystansowych!
Jak one to znoszą? Cud przetrwania i inne tajemnice migracji.
Poznaj historię Bruzdy, „naszego” Orlika Grubodziobego znad Biebrzy.

 

Autor: Anna Pilarska - Cherek

Powiązane artykuły

Zapytanie ofertowe nr pTAK!3/02/07/2015

Zapytanie ofertowe nr pTAK!3/02/07/2015

10 lipiec 2015

dotyczy: opracowania projektu graficznego, składu, przygotowania do druku materiału merytorycznego oraz współpracy z drukarnią nad procesem wydruku IV części pakietu edukacyjnego realizowanego w ramach projektu Bądź na pTAK!

WIĘCEJ >
www jestemnapTAK

www jestemnapTAK

19 styczeń 2015

przebudowa strony

WIĘCEJ >
Czesław Mozil

Czesław Mozil

09 październik 2015

Nie będzie ptaków, nie będzie śpiewania!

WIĘCEJ >