Zlot Klubu Ptaków Polskich

Po Zlocie Ptaków Polskich

Za nami historyczny, bo pierwszy, Zlot Klubu Ptaków Polskich 2010!

 

W dniach 17-19 do Goniądza nad Biebrzę przyjechali Państwo Bocianowie, Czajkowscy, Sowińscy, Wróblewscy oraz wielu innych - Ptasińskich oraz Bioróżnorodnych zarówno z pochodzenia, jak i z wyboru. Łącznie ponad 250 osób – Członków Klubu Ptaków Polskich. Jedynego w swoim rodzaju zrzeszenia Ludzi na pTAK!

 

Rozpoczęliśmy w piątek 17-go. Wspólna kolacja, prezentacje (m.in. Wisła, królowa polskich rzek,  4 wesela i pogrzeb, czyli jak się kochają ptaki nad Biebrzą), spotkania z autorami, ognisko, akordeon i śpiew do późnych godzin...

 

Nie dla wszystkich jednak – bo w sobotę pierwsze wyprawy na bagna ruszały o godzinie 4.40! I tak do niedzielnego przedpołudnia Klubowicze i nasi Goście Specjalni z całej Polski, z Holandii, Litwy, Niemiec, USA, Wielkiej Brytanii, albo wędrowali po bagnach podążając za łosiami, bobrami czy stadami wędrownych ptaków, albo spławiali się kajakiem po rzece, albo w którymś z namiotów korzystali z pokazów filmów i prezentacji.

 

Wśród prowadzących spotykali m.in. Panią Joannę Wierzbicką, Braci Kłosowskich, prof. Macieja Luniaka. Mówiliśmy o rzeczach ciekawych, ważnych i najważniejszych – o ptakach, o Bioróżnorodności, o ochronie życia na Ziemi.

 

Wszyscy spotykaliśmy się na wspólnych obiadach i kolacjach. W naszej restauracji na pTAK! każdy mógł znaleźć dla siebie coś dobrego: zarówno ci co lubią mięsa, jak i ci co wolą ryby, albo też tylko warzywa. I jeszcze dużo owoców i jeszcze więcej fantastycznych ciast. Sądząc po ilości dokładek – wszystkim BARDZO smakowało! A może to tylko siano rozłożone na podłodze budowało nastrój i apetyt?

 

Nie sposób zapomnieć wyjątkowego koncertu w sobotni wieczór – zagrali dla nas Orkiestra Świętego Mikołaja oraz Rzeszów Klezmer Band. Prawdziwa eksplozja radości! Szalone węże i farandole wokół sceny i ogniska tylko nielicznych pozostawiły w pozycji siedzącej… (Chociaż wciąż się dziwimy jak to w ogóle było możliwe?)

 

No i wreszcie, w niedzielę 19-go października 2010 roku, około godziny 13 ułożyliśmy ogromnego bociana - największego ptaka na Ziemi! Tym samy ustanowiliśmy oficjalny Rekord Guinnessa – na chwilę obecną oczekuje na rejestrację, ale to już tylko formalność. Blisko 1350 osób ubranych w czarne, czerwone i białe koszulki z napisem pTAK też Człowiek! ustawiło się w kształcie bociana.


 

W ten sposób świętowaliśmy Międzynarodowy Rok Bioróżnorodności i naszą więź z Przyrodą!

 

Nasza impreza tak bardzo się podobała, że być może już za rok spotkamy się na kolejnym Zlocie. Jedno jest pewne - Klub Ptaków Polskich jest wciąż otwarty.

 

Zapraszamy do wspólnej pracy i zabawy.

 

Bądźmy na pTAK!

Zanim będziemy za późno.

 

Dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom wspierającym naszą inicjatywę – za wspaniałą postawę na pTAK!

Szczególne podziękowania kierujemy do Burmistrza Goniądza i Wiceburmistrz Moniek, do Starosty Monieckiego, do Zespołów Szkół w Goniądzu i Suchowoli, naszych Partnerów Medialnych – Polskiego Radia Białystok, Radia TOK FM, TVP Białystok oraz sponsora generalnego - Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Dziękujemy naszym wspaniałym Gościom oraz Wolontariuszom – za ich czas, zaangażowanie i entuzjazm.

Prosimy zostańcie z nami – na pTAK!

 

Zapraszamy do Galerii Ptaków

Relacja z pierwszego zjazdu organizacji ekologicznej Ptaki Polskie zorganizowanego w ramach kampanii edukacyjnej pTAK.
Film - Rekord Guinessa - Ptaki Polskie. Goniądz 19.09.2010

 

Wybrane adresy internetowe, gdzie można posłuchać lub poczytać o naszym Zlocie i największym bocianie na świecie:

 

Największy bocian świata

Wiadomości z Białegostoku i regionu

Rekord ustanowiony

Zlot osób o ptasich nazwiskach w Goniądzu

Rekordowy bocian w Goniądzu

To największy bocian na świecie

Rekordowy bocian!

Zlot Ptaków Polskich

Największy bocian na świecie w Goniądzu

 

Autor: Jacek Karczewski

Źródło: brak

Powiązane artykuły

Zimowe obrączkowanie przy karmniku

Zimowe obrączkowanie przy karmniku

21 styczeń 2013

Karmnik to nie tylko prywatne stanowisko obserwacyjne czy film przyrodniczy na żywo. To również miejsce nadające się do badania ptaków, ich życia i biologii.

WIĘCEJ >
Narodowy na pTAK! - zapraszamy na kolejne warsztaty edukacyjne

Narodowy na pTAK! - zapraszamy na kolejne warsztaty edukacyjne

04 grudzień 2013

Z przyjemnością informujemy, iż startuje kolejny etap projektu edukacyjnego „Ptaki Polskie na Narodowym” w Warszawie.

WIĘCEJ >
Dokarmiać ptaki zimą czy nie?

Dokarmiać ptaki zimą czy nie?

03 grudzień 2013

Na to pytanie jest tylko jedna odpowiedź - tak! I choć wydaje się to oczywiste, można spotkać się z argumentami przeciwników dokarmiania ptaków zimą.

WIĘCEJ >