Kalendarz 2016

Łabędź Czarny, fot. Arek Glaas

Magiczny Luty

Kalendarz pulpitowy.

W tym miesiącu zabieramy Was do świata legend, symboli i sztuki... Przewodnikiem będą Łabędzie Czarne.

POBIERZ KALENDARZ LUTY 2016

Łabędzie (nie tylko Czarne) dosłownie na całym świecie i we wszystkich kulturach były postrzegane jako istoty z innego wymiaru, albo łączące nas z zaświatami. Poza wyrafinowaną sztuką i erotyką, symbolizowały też przemianę (któż nie pamięta Brzydkiego Kaczątka?) i wędrówkę dusz. Często podróżowały w nich lub żyły dusze zmarłych – szczególnie dziewic. Od Syberii i Indii aż po Irlandię – pełno było legend o pięknych dziewczynach przybierających postać łabędzi lub zaklętych w łabędzie przez czarnoksiężników. Jedna z takich legend stała się pierwowzorem dla jednego z największych baletów wszechczasów – słynnego „Jeziora Łabędziego”. Żaden inny ptak, ani jakiekolwiek inne zwierzę, nie pasowałoby lepiej do baśniowej i jednocześnie tragicznej scenerii wykreowanej przez rosyjskiego mistrza.    

 

Łabędzie Czajkowskiego, to jednak już nie swojskie Łabędzie Nieme.
To ich kuzyni z Dalekiej Północy - Labędzie Krzykliwe, które najczęściej zasiedlają mroczne baśnie i pełne tęsknoty legendy.

 

Na jeziorze Czajkowskiego pojawia się też jeden absolutnie wyjątkowy ptak – Łabędź Czarny.
W 1877 – w roku premiery „Jeziora Łabędziego” - Australia była już dawno odkryta. Dla ówczesnych Europejczyków o wiele bardziej elektryzujące od kangurów i diabłów tasmańskich okazały się Czarne Łabędzie! Niewątpliwie łabędzie – ale czarne i do tego spoglądające na świat rubinowymi oczami(!) - w naszej wyobraźni szybko stały się ptakami czarnoksiężników. Chętnie przypisywano im złe moce i złe intencje.

 

Tymczasem, w rzeczywistości, australijskie Czarne Łabędzie w porównaniu z ich białymi kuzynami z Północy są jak przysłowiowe gołąbki pokoju. Najlepiej to widać w czasie gdy ptaki zakładają gniazda i wychowują młode – najchętniej w licznych, zgodnych koloniach, gdzie obowiązki rodzicielskie są równo dzielone pomiędzy obojga partnerów (oczywiście z wyjątkiem składania jaj). Sytuacja raczej nie do pomyślenia nad naszymi wodami, gdzie wielkie, białe samce nieustająco patrolują granice swoich rewirów i zaatakują każdego, kto je przekroczy. Ci najbardziej agresywni zabijają nawet mniejsze ptaki i ich pisklęta, które nieopatrznie wpłyną na ich wody...


O niesamowitej symbolice i magii Łabędzi oraz innych ptaków, Ewa Podolska rozmawia z Jackiem Karczewskim (Ptaki Polskie).

Zachęcamy do wysłuchania:

 

Autor: Jacek Karczewski

Źródło: Ptaki Polskie

Powiązane artykuły

Dlaczego ptaki śpiewają?

Dlaczego ptaki śpiewają?

05 październik 2010

Po czym poznajesz, że jest wiosna? Otóż właśnie, jedną z oznak, że zima się kończy są ptasie pieśni rozlegające się wokoło.

WIĘCEJ >
Narodowy na pTAK! - zapraszamy na kolejne warsztaty edukacyjne

Narodowy na pTAK! - zapraszamy na kolejne warsztaty edukacyjne

04 grudzień 2013

Z przyjemnością informujemy, iż startuje kolejny etap projektu edukacyjnego „Ptaki Polskie na Narodowym” w Warszawie.

WIĘCEJ >
Przetarg

Przetarg

23 marzec 2015

Kategoria: promocja

WIĘCEJ >