Kampania Bądź na pTAK!

Oferta na pTAK!

Kampania pTAK!, chociaż poświęcona ptakom i ochronie bioróżnorodności, jest w całości adresowana do ludzi – do Państwa. Ma uczyć, bawić, może wzruszać - na pewno łączyć...

Oferta na pTAK!

czyli co możemy zrobić razem.

 

Aby dotrzeć do Państwa z naszym komunikatem, musimy przebić się przez współczesną rzeczywistość medialno-społeczną wypełnioną nieskończoną ilością innych komunikatów – zwykle prezentowanych z większą intensywnością, uważanych powszechnie za ważniejsze.

 

My postawiliśmy na różnorodność kanałów i narzędzi medialnych oraz synergię wynikającą z zaangażowania i wsparcia wielu ludzi i instytucji. Siła Kampanii pTAK! wynika też z niespotykanej dotąd w tej dziedzinie skali, walorów artystycznych i wreszcie efektu zaskoczenia samym tematem.

 

Wierzymy, że idea pTAK! z czasem zadomowi się w naszym życiu społecznym. Mamy nadzieję, że wpłynie na naszą wiedzę, przekonania i postawy – że wpłynie na pTAK!

 

Oto, naszym zdaniem, najważniejsze i najbardziej interesujące działania w ramach Kampanii pTAK! – zapraszamy Państwa już teraz lub wkrótce:

 • Pierwsze w historii badania opinii publicznej na próbie ogólnopolskiej w zakresie naszej wiedzy, postaw i stosunku wobec przyrody oraz idei jej ochrony. Aby poznać ich wyniki wystarczy kliknąć. Badania realizowała dla nas firma CBM Test.
 • Interaktywny portal pTAK!: www.jestemnapTAK.pl - dostarcza bieżącej informacji o Kampanii, podejmowanych przez nią tematach, akcjach oraz wszelkiego rodzaju działaniach. Zapewnia przestrzeń publicystyczną oraz dostarcza informacji źródłowych. Zapraszamy Państwa na fora dyskusyjne oraz do naszych galerii. Zachęcamy do korzystania z naszych poradników i przewodników. Poprzez portal pTAK! połączycie się Państwo ze stronami internetowymi naszych Partnerów i Przyjaciół. Tutaj naprawdę dużo się dzieje – z każdym dniem i miesiącem więcej! Portal na pTAK! prowadzi dla nas firma e-direct
 • Jedną z atrakcji jakie przygotowaliśmy dla Państwa na naszym portalu jest książka on line – Zobacz pTAKa! To rodzaj przewodnika po ptakach - zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących. Tym razem jednak zrezygnowaliśmy z podawania wymiarów dzioba, czy ułożenia lotek trzeciorzędowych. Bynajmniej nie dlatego, że uważamy te informacje za mało ważne. Po prostu – chcemy pokazać ptaki od strony ich charakterów, zwyczajów i codziennych spraw. Zrezygnowaliśmy nawet z typowych dla tradycyjnych przewodników ilustracji. Chcemy, abyście Państwo dostrzegli ptaki wokół siebie – być może po raz pierwszy. Mamy jednak nadzieję że będzie to dopiero początek fascynującej przygody. I jeszcze jedno: w naszym przewodniku opowiadamy przede wszystkim o ptakach zwyczajnych – naszych sąsiadach zza okna lub spotkanych na spacerze. Z drugiej jednak strony nie zapomnimy też o tych najrzadszych i najbardziej tajemniczych – o nich w rozdziale „Na szczęście”. Do końca roku 2010 każdego tygodnia przedstawiamy kolejny gatunek. Zaczynamy w maju - od sroki, sójki i sowy. A właściwie Pani Sroki, Pani Sójki i Pana Sowy – bohaterów kampanii outdoor. Warto jeszcze dodać, że w naszym przewodniku, podobnie jak w wielu innych publikacjach, nazwy gatunków piszemy z dużych liter. Spieszymy wyjaśnić, że nie wynika to z naszej ignorancji lub niezamierzonego błędu. To jest nasz wybór. Autorką ilustracji do naszego przewodnika jest Renia Bartek, autorem tekstów – Jacek Karczewski.
 • Kampania zewnętrzna (outdoor) pod hasłem Bądź na pTAK! – do zobaczenia wiosną 2010 na bilbordach oraz przystankach autobusowych w największych aglomeracjach kraju: Białymstoku, Bydgoszczy, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście, Warszawie, Wrocławiu oraz w miastach Górnego Śląska. Łącznie co najmniej 530 plakatów. Pani Sójka, Pani Sroka i Pan Sowa mówią nam, że nie tylko żyjemy obok siebie, ale też, że w gruncie rzeczy jesteśmy do siebie bardzo podobni i wiele na łączy. Szkoda, że my, ludzie, tak bardzo zajęci sobą, nie mamy czasu (nie chcemy?) tego dostrzec. Mamy nadzieję, że nasza Kampania to zmieni. Ci z Państwa, którzy nie będą w tym czasie w żadnym z wymienionych miast mogą zobaczyć plakaty w tej chwili, na ekranie własnego komputera – zapraszamy. Kampania zewnętrzna Bądź na pTAK! zrealizowana została we współpracy z Firmą AMS. Zdjęcia do kampanii powstały dzięki życzliwości agencji Summer76, a ich autorem jest Janek Kirwol. Kompozycję artystyczną całości zawdzięczmy zespołowi kreatywnemu 1976 ad.
 • O Kampanii pTAK! posłuchać można też w Radio i TV. Wspiera nas Radio TOK FM. Ale opowiedzą też o nas w regionalnych rozgłośniach na Podlasiu oraz w TV Białystok. Czy jeszcze ktoś będzie nadawać wiadomości lub audycje na pTAK! – zależy również od Państwa. Zapraszamy do współpracy!
 • Kampania publicystyczna pod hasłem 7 Grzechów Głównych - realizowana we współpracy z naszym Partnerem Medialnym, naturalnie dostępna na www.jestemnapTAK.pl Ideę Grzechów Głównych spotykamy w wielu religiach. W Kampanii pTAK! odwołujemy się do filozofii chrześcijańskiej. W naszych publikacjach opowiemy o Pysze, Gniewie, Nieczystości, Nieumiarkowaniu, Lenistwie, Zazdrości, Chciwości. Każdy z 7 Grzechów Głównych zostanie opisany w kontekście naszego stosunku do przyrody. Prosimy jednak nie upadać na duchu. Podpowiadamy jak odkupić nasze winy wobec Przyrody i się poprawić… W kampanii pTAK! głosimy pozytywne myślenie i konstruktywne działanie. W końcu uczymy się od najlepszych – Ptaków. Wystarczy być na pTAK! - i świat wokół nas będzie lepszy!
 • Ogród na pTAK! – kampania adresowana do wszystkich posiadaczy ogrodów, ale też miejskich i wiejskich parków. Tę akcję wdrażamy poprzez Konkurs Ogród na pTAK! czyli Ogród najbardziej przyjazny Bioróżnorodności (ptakom w szczególności!). Do konkursu możecie Państwo zgłosić przydomowe ogrody. Gorąco zachęcamy też miasta i wsie, aby zgłaszały parki. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Dzięki swoim ogrodom będziecie Państwo wspierać bioróżnorodność w Polsce, włączając się tym samym w dzieło ochrony bioróżnorodności na całej Ziemi. Im więcej będzie takich ogrodów tym lepiej. Kto wie, może któregoś dnia będzie ich cała sieć – jakże ważna i cenna dla zachowania Wspólnego Dziedzictwa, jakim jest nasza Przyroda. Wszystkim zainteresowanym zapewniamy odpowiednie informacje – poradniki, a nawet gotowe projekty ogrodów. Zresztą sami możecie Państwo „przegadać” swoje ogrodowe sprawy na specjalnie dla Was dedykowanym forum dostępnym na naszej stronie. Zapraszamy do wspólnej pracy i zabawy! Tych z Państwa, którzy już teraz chcieliby uzyskać więcej informacji odsyłamy do regulaminu – wystarczy kliknąć.
 • Szkoła na pTAK! – kampania adresowana do wszelkich szkół – Uczniów i Studentów, Nauczycieli i Wykładowców. Tę akcję wdrażamy poprzez dwa konkursy – jeden to Konkurs na Najbardziej Bioróżnorodną Remizę, drugi – Konkurs na Najlepszy Blok Lekcyjny poświęcony Ochronie Bioróżnorodności. Pierwszy z nich nawiązuje do Ogrodu na pTAK! Z jednej strony tworzymy sieć swoistych oaz bioróżnorodności w coraz bardziej zabetonowanym krajobrazie. Z drugiej – dostarczamy pomysłu na osobistą pasję i rozwój zainteresowań młodych ludzi oraz zakładamy najlepsze szkolne laboratorium przyrodnicze – najlepsze, bo czynne przez cały rok, a do tego praktycznie bezkosztowe w utrzymaniu. Poza tym, czy jest dzisiaj coś ważniejszego niż ochrona życia na Ziemi? Remiza na szkolnym podwórku, czy Ogród na pTAK! temu właśnie służą. Naszym Partnerom zapewniamy odpowiednie wsparcie merytoryczne – dedykowane forum dyskusyjne, poradniki i gotowe projekty remizy – wszystko dostępne na naszej stronie. Zapraszamy do wspólnej pracy i zabawy. Tych z Państwa, którzy już teraz chcieliby uzyskać więcej informacji o konkursie odsyłamy do regulaminów – wystarczy kliknąć. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody – w tym warsztaty przyrodnicze w najpiękniejszych zakątkach kraju. Akcję Szkoła na pTAK! wdrażamy we współpracy z Lasami Państwowymi.
 • Mamy też propozycję dla tych z Państwa, którzy do szkoły już nie chodzą, ani nie mają ogrodu. W końcu wszyscy chcemy się czegoś nowego uczyć, rozwijać i jeszcze dobrze się przy tym bawić. Dlatego też, bez wyjątku wszystkich!, zapraszamy do udziału w 3 ogólnopolskich konkursach fotograficznych: Polska z lotu pTAKa!, Konkurs na Najpiękniejsze Polskie Drzewo, Konkurs na Najpiękniejszą Polską Aleję. Nie musimy przypominać, że na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Tych z Państwa, którzy już teraz chcieliby uzyskać więcej informacji o konkursach odsyłamy do regulaminów – wystarczy kliknąć. Wszystkie Konkursy prowadzimy we współpracy z naszym Partnerem Medialnym.
 • Absolutnie wyjątkową propozycję zarezerwowaliśmy dla tych z Państwa, którzy, choć nie zawsze tego świadomi, mają absolutnie szczególną wieź z ptakami - w każdym razie z niektórymi. Otóż uroczyście anonsujemy otwarcie Klubu Ptaków Polskich, do którego zapraszamy wszystkich Bocianów, Kulczyków, Sowy i Sowińskich, Kulików i Kulikowskich, Bąków, Wrońskich, Wójcików, Szczygłów, Wróblewskich oraz wielu, wielu innych noszących nazwiska od-ptasie. W tym jedynym w swoim rodzaju oraz ze wszech miar elitarnym Klubie z radością powitamy również innych bioróżnorodnych z pochodzenia – od Kwiatkowskich począwszy, a na Wilkowskich skończywszy. Zapraszamy do wspólnej zabawy! Poza tym mamy jeszcze jedno bardzo ważne zaproszenie – do współdziałania – dla dobra „naszych” rodowych ptaków i dla naszego własnego dobra. Bądźmy na pTAK! Zanim będziemy za późno.
 • W specjalnej ofercie, jaką przygotowaliśmy dla Klubowiczów, szczególne miejsce zajmują cykliczne Zloty Ptaków Polskich. Kolejne happeningi z tego cyklu, to okazja do poznania kolejnych zakątków kraju oraz tamtejszej (naszej!) przyrody. W przyszłości zaprosimy Państwa do Parku Narodowego „Ujście Warty”, czy Słowińca. Jednak pierwszy w historii zlot – odbywa się w Goniądzu nad Biebrzą, w dniach 4-6 czerwca 2010. Szykuje się świetna zabawa – pokazy filmów i prezentacje, spotkania z autorami, warsztaty artystyczne, wycieczki i warsztaty terenowe, koncerty, do tego pyszne jedzenie. O wspaniałej atmosferze i urodzie miejsca nawet nie wspominając. Spróbujemy też ustanowić rekord Guinnessa – ułożyć ogromnego bociana z ludz. Wszystko oczywiście w duchu na pTAK! - możliwe zaś dzięki współpracy m.in. z Miastem i Gminą Goniądz, Zespołami Szkół w Goniądzu i w Suchowoli, Biebrzańskim Parkiem Narodowym. Zapraszamy - Państwa Ptasińskich, Państwa Bioróżnorodnych oraz wszystkich którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o Klubie, o Zlocie, Kampanii, czy też zaangażować się osobiście…(!?)
 • pTAK! na każdy dzień tygodnia – okolicznościowa seria kart pocztowych. Być może kiedyś stanie się filatelistycznym „białym krukiem”. Wydaliśmy ją dla upamiętnienia Kampanii, ale też z nadzieją, że dzięki niej żaden z pokazanych siedmiu ptaków nie stanie się przysłowiowym „białym krukiem” w naszym krajobrazie. Serię pTAK! na każdy dzień tygodnia wydaliśmy dzięki współpracy z Pocztą Polską (Centrum Poczty– Oddział Rejonowy w Gorzowie Wielkopolskim). Do obejrzenia również tutaj.
 • Publikacje na pTAK! – czyli materiały edukacyjno-informacyjne towarzyszące Kampanii oraz te, które ją promują. Różnorodne, o dużej wartości informacyjnej i edukacyjnej, estetyczne – cała ich bogata oferta dostępna jest na naszej stronie: Przewodnik po Ogrodzie na pTAK!, projekty ogrodów bioróżnorodnych (ogrodów na pTAK!), Przewodnik do Bioróżnorodnej Remizy Szkolnej wraz z projektami, poradnik prawny, Słownik na pTAK!, internetowy przewodnik Zobacz pTAKa!, seria kart pTAK! na każdy dzień tygodnia, Mapa na pTAK! Praktycznie wszystkie tytuły dostępne są w formie plików do pobrania (drukowania). Poza tymi dostępnymi w wersji elektronicznej należy wymienić chociażby niniejszą broszurę, czy plakaty promujące Kampanię. Warto też zwrócić uwagę na piękny, duży poster z ptakami naszych ogrodów i parków autorstwa Reni Bartek – dystrybuowany przez Partnera Medialnego jako insert. Dodajmy też, że lista Publikacji na pTAK! jest wciąż otwarta. Kolejne tytuły mogą zależeć od Państwa inwencji. Zapraszamy do współpracy!
 • Wystawa na pTAK! – przygotowana na koniec Kampanii, do zobaczenia w naszej portalowej galerii. W ekspozycji znajdą się prace nadesłane w ramach konkursów – zwycięskie, wyróżnione, wybrane specjalnie na wystawę. Wystawa będzie też doskonałą okazją na promocję osiągnięć Kampanii oraz idei ochrony bioróżnorodności – ptaków w szczególności. Do kontaktu serdecznie zapraszamy tych z Państwa, którzy dysponują odpowiednią powierzchnią i chcieliby gościć wystawę u siebie.
 • Współpraca na pTAK! Tak duże przedsięwzięcie wymagało nawiązania kontaktu z wieloma instytucjami i osobami już na etapie jego projektowania. Lista naszych Przyjaciół i Partnerów zawiera wiele nazw, nazwisk i adresów – zapraszamy do zakładki Nasi Przyjaciele. Wdrożenie Kampanii bez ich zaangażowania i wsparcia byłoby praktycznie niemożliwe. Podobnie jest z ochroną przyrody – możliwa jest tylko dzięki szczeremu oddaniu i synergicznej pracy wielu osób, organizacji - i wreszcie całego społeczeństwa. Bez społecznego zrozumienia i poparcia żadne działania nie byłyby możliwe. Dziękujemy naszym Partnerom i Przyjaciołom. Dziękujemy Państwu. I nieustająco zapraszamy do współpracy! Bądźmy na pTAK! Im więcej nas będzie tym lepiej dla nas i dla całej Ziemi.

Autor: Brak

Źródło: Brak

Powiązane artykuły

Rozmiar ma znaczenie

Rozmiar ma znaczenie

01 styczeń 2014

Wieszając budki w swoim ogrodzie, zwróćcie uwagę na rozmiar i typy budek lęgowych. Wbrew wszystkiemu, kilka milimetrów mniej lub więcej może mieć duże znaczenie dla ptaka, który zadomowi się w naszym ogrodzie.

WIĘCEJ >
Inżynieria wewnętrzna i tajemnice nawigacji

Inżynieria wewnętrzna i tajemnice nawigacji

10 maj 2012

Ostatecznie rzeczywistość okazała się śmielsza od fikcji. Na Ziemi są nawigatorzy i lotnicy o wiele lepsi od nas – i zupełnie samowystarczalni.

WIĘCEJ >
Aleje przydrożne – tętniące życiem przyrodnicze arterie. Część 3 – owady.

Aleje przydrożne – tętniące życiem przyrodnicze arterie. Część 3 – owady.

27 styczeń 2014

Dokładna liczba gatunków owadów, które żyją w Polsce, nie jest do końca znana. Szacunki mówią o 28-34 tysiącach gatunków, ale w zasadzie nikt tego dokładnie nie wykazał. Ostatnia, trzecia część naszego cyklu dotyczy właśnie tych małych

WIĘCEJ >