Mediateka na pTAK!

Noc Sów. Opowieści z lasu.

Jacek Karczewski - wykorzystując nazwę naszego fenomenalnego już na skalę Polski wydarzenia - powraca z kolejną fascynująca opowieścią o ptakach: "Noc Sów. Opowieści z lasu." Przed Wami pełna kolekcja polskich sów oraz 19 rozdziałów fascynujących faktów i sowich legend z całego świata. Tę wyjątkową książkę wyróżnia ilość i jakość informacji oraz pasja i czułość, z którą Jacek opowiada nam o ptakach i świecie przyrody. U-h-uuu!  

Czy sowy mogą zażywać długich kąpieli i czy widzą w ciemnościach absolutnych? Czy Hedwiga mogła być wieloletnią przyjaciółką Harry’ego Pottera, skoro sowy śnieżne wolą nomadyczny tryb życia? Ile razy w ciągu nocy kocha się para płomykówek? I wreszcie, który przedstawiciel sowiego rodu jest Księciem Ciemności?

Sowy to ptaki sprzeczności. Każdy potrafi je rozpoznać, choć mało kto je spotkał. Powszechnie rozpoznawalne, ale słabo poznane. Ptaki wiedzy, a jednocześnie ptaki przeklęte. Mroczni łowcy i totemy kobiet.

Jakie są naprawdę?
Wielkie oczy, miękkie jak jedwab pióra, zabawne uszy (choć nie u wszystkich) i ta szczególna aura – połączenie ciszy oraz arystokratycznego opanowania i pewności siebie. Ich pohukiwania i hipnotyzujący wzrok przyprawiają nas o dreszcze. Sowy wpędzały naszych pradziadków do grobu, a z nierzadkimi wtedy czarownicami latały na miotłach…

Nie oczekujmy, że wszystkie sowy wołają tradycyjne „uhu!” Nawet te, które to robią, w zależności od okoliczności również wrzeszczą, ryczą, rżą, skrzypią, rzężą, chrząkają, chrapią, kaszlą, szczekają, miauczą, mlaszczą, kwilą, piszczą i cmokają na wiele sposobów. Jeśli po zmroku usłyszymy jakieś niezidentyfikowane i najczęściej mniej lub bardziej przerażające głosy i jeśli z całą pewnością wykluczymy wizytę UFO i kłótnię zagubionych na Ziemi kosmitów, to najprawdopodobniej będą to jakieś sowy.

Tak jak inne ptaki oraz my sami, one też większość swoich spraw załatwiają głosem. Nie dzwonią jednak do siebie ani tym bardziej nie piszą – zamiast tego wołają lub krzyczą. W ciemnościach nawet sowom łatwiej jest się usłyszeć niż zobaczyć. Poza tym w terytorialnej kulturze sów, w której wszyscy obsesyjnie bronią swoich granic, lepiej uprzedzić niewidoczną, ale bardzo czujną partnerkę, że oto lecę w jej kierunku…
Nikt nie chciałby przez pomyłkę od niej oberwać, szczególnie że przeważnie jest większa i silniejsza.Książka ma swoją oficjalną premierę 25 marca 2020 roku, a już od 16 marca dostępna w naszym sklepie na pTAK!
30 pierwszych osób, które zamówią książkę w sklepie na pTAK! otrzyma specjalną dedykację autora.
Natomiast, aktywnych członków naszego Klubu zapraszamy do udziału w konkursie. 
Do wygrania – oczywiście Noc Sów! (mamy dla Was 5 książek z dedykacją imienną!) 
Szczegóły juz wkrótce w Klubowym newsletterze. 
Nie jesteś jeszcze w Klubie? Zapisz się - wspieraj ptaki i korzystaj z naszej wiedzy!Jej Wysokość Gęś i Sowy.

Noc Sów to druga książka Jacka Karczewskiego. 
Jej Wysokość Gęś wciąż cieszy się popularnością i bije rekordy sprzedaży w swojej kategorii, a my już cieszymy się na kolejną podróż do magicznego świata sów, w którą zabiera nas autor.
Kim jest Jacek Karczewski? Sam doskonale przedstawia się na blogu - jacekkarczewski.com

Z pewnością już nie raz jego teksty zachwyciły Was i wciąż zachwycają na naszej stronie oraz w naszych publikacjach!
Poznaliście historię Marthy?
To właśnie Jacek alarmował o fatalnym stanie ptasich populacji w setną rocznicę śmierci ostatniej z Gołębi Wędrownych!
Nie boi się emocji i prawdy, kiedy pisze o Przyrodzie
Poruszył Was jego ujmujący opis gęsi? Wielkiej Poruszycielki...  
Na pewno uśmiechnęliście się też, czytając opowieści o wybrykach naszych kochanych Wróbli.

Jacek podgląda ptaki na rozlewiskach Biebrzy, w Ujściu Warty, w Estonii czy na angielskich Farne Islands. Obserwuje ich zwyczaje i zachowania. Opisuje niezwykłe losy ptasich bohaterów oraz wyjątkowych ludzi, takich jak Tata Żuraw czy Kobieta Łabędź, która szlakiem ginących bewików przeleciała ponad 7 tysięcy kilometrów na motoparalotni. Wszyscy jednym głosem opowiadają nam piękną historię, która choć nie tylko o gęsiach jest, nie mogła mieć innego tytułu.


We wstępie do Nocy Sów autor pisze:

"Gdy zagadnąłem niedawno dobrze wykształconego i zawsze ujmująco grzecznego Mariusza, co myśli o sowach, bez chwili namysłu odparł: „Oj, niemilusie!”. Podobnie zareagował Artur, który powiedział: „Boję się, że sowa mogłaby się zakraść nocą i wydłubać mi oko sowimi szponami”. Na pytanie, czy słyszał o takim przypadku, odpowiedział: „Nie, ale niepokoi mnie przewaga sów, że widzą i słyszą tam, gdzie ja już nic nie widzę i nie słyszę…”. Być może ich reakcje to zaledwie początek ludowego festiwalu uśpionych lęków, zabobonów i uprzedzeń. A może (już) nie…? Kiedy zapytałem na Facebooku, z czym ludziom kojarzą się sowy, w odpowiedziach najczęściej pojawiały się wiedza i mądrość. Dużo pisali też o pięknie i majestacie tych ptaków, otaczającej je tajemnicy i mrokach nocy.

Nierzadkie były nawiązania do lasu, dzieciństwa, legend, snów, zaświatów, a także misiów Colargola i Puchatka. Najbardziej niezwykłe było jednak to, że na moje pytanie w bardzo krótkim czasie zareagowało ponad 400 osób, z których wiele udostępniło je na własnych kanałach. (Ciekawe, że dużo więcej kobiet niż mężczyzn…) Trudno mi wyobrazić sobie, że jakiekolwiek inne ptaki, czy w ogóle zwierzęta, mogłyby wywołać taki odzew i sprowokować tyle różnych skojarzeń. Niewiele zmienia tu fakt, że osoby odwiedzające obydwa profile, na których pojawiła się moja ankieta, to najpewniej pasjonaci przyrody lub ludzie nią zainteresowani. Oto, co napisali niektórzy z nich:..."

Przeczytasz dalej?

Wszystko o sowach i o tym, czym dla nas są - "Noc Sów. Opowieści z lasu."
U-h-uuu!!!
A zapisy na Noc Sów trwają - TUTAJ