Ptaki w mieście

Ptaki w mieście

Wraz z tym, jak z łowców staliśmy się rolnikami, zaczęliśmy zmieniać otaczający nas świat. Lasy i bagna zaczęły zanikać, a ich miejsce zajęły nasze pola, łąki, ogrody i miasta. Tym samym liczne gatunki, w tym również ptaki, stanęły pr

Dla wielu gatunków ptaków zadanie to stało się zbyt trudne. Ginąć zaczęły doskonale przystosowane do swego środowiska ptaki mokradeł i starych puszcz. Jednak wiele gatunków nie tylko przystosowało się do życia obok nas, ale związały się z ludźmi tak mocno, iż nie występują nigdzie indziej poza naszym sąsiedztwem.

 

Dlaczego tak wiele ptaków mieszka obok nas?

 

Wbrew pozorom miasto ma do zaoferowania ptakom całkiem wiele. Dla dużej grupy ptaków osiedla ludzkie przypominają ich naturalne środowisko. Z ptasiej perspektywy wysokie bloki i luki między nimi to nic innego jak skalne urwiska. Zawieszony wysoko nad ziemią parapet okienny bądź szyb wentylacyjny to półki czy spękania skalne. Nasze ogrody - pełne trawników, rabat, drzew i krzewów - to w ptasich oczach nic innego jak zarastająca krzewami łąka. Park to las liściasty, a nasze chodniki i asfaltowe ulice to płaskie skały.

 

Jest tu też nieco cieplej, niż na otaczających miasto terenach. Różnica temperatury może wynosić nawet kilka stopni. W naszych miastach jest również całkiem sporo pokarmu, zarówno tego naturalnego, jak i nietypowego dla ptaków – jadalnych śmieci. Nasze ogrody i parki oferują obfitość pokarmu ptakom owadożernym, łuszczakom preferującym nasiona i amatorom owoców. Zaś jadalne śmieci zawsze są obecne wokół nas. Posilanie się nimi wymaga jednak nieco więcej pomysłowości, ale i tego ptaki szybko się uczą. Z  tego dostatku pokarmu korzysta rzesza ptaków gniazdujących w miastach, jak również tylko zimujących obok nas.

 

Ostatecznie miasto, choć wydać się to może nam śmieszne, jest dla ptaków atrakcyjnym miejscem na wychów piskląt. Wokół naszych domów: w parkach, ogrodach i alejach drzew można znaleźć mnogość zakamarków, idealnie nadających się na gniazdo. Są to miejsca stosunkowo bezpieczne, w przeciwieństwie do środowiska naturalnego, gdzie na jaja i pisklęta czatuje rzesza głodnych drapieżców - choć w miastach są one również obecne, jest ich tu znacznie mniej.

 

Na koniec nasuwa się jeszcze jedno pytanie. A mianowicie, co z nami? Jak ptaki reagują na naszą ciągłą obecność?

 

Cóż, może urazimy czyjąś dumę, ale dla wielu ptaków jesteśmy nieistotnym szczegółem. Przyzwyczaiły się do naszej obecności i traktują nas jako element krajobrazu. Oczywiście proces ten nie nastąpił od razu, a wielu gatunkom akceptacja naszej bliskości zajęła dużo czasu.  I tak, mamy zarówno ptasich natrętów pojawiających się, jak tylko nadarzy się okazja na darmowy posiłek oraz ptasich stoików, którzy z dystansu obserwują nasze poczynania. W miastach zdarzają się również gatunki płochliwe, których obecność nieopodal sygnalizuje głos zaniepokojenia.

 

Więc co ptaki widzą w miastach - miejscach głośnych, hałaśliwych i żadną miarą niekojarzących się z miejscem przyjaznym do życia dzikich zwierząt?

 

No cóż, co gatunek to inna odpowiedź. A jest tych odpowiedzi niemało. Własne powody mają gołębie, sikory, słowiki, pokrzewki, kosy, kwiczoły, wróble, mazurki, kopciuszki, pleszki, pliszki, dzwońce, kaczki, śmieszki, kawki, wrony, kulczyki, jaskółki, gawronny, puszczyki, jerzyki...

Autor: Marcin Siuchno

Źródło: Ptaki Polskie

Powiązane artykuły

Wernisaż Wystawy w Złotych Tarasach!

Wernisaż Wystawy w Złotych Tarasach!

08 maj 2015

Wystawa Ptak też Człowiek! ciągle trwa. Możecie oglądać ją w Złotych Tarasach w Warszawie jeszcze do 17 maja.

WIĘCEJ >
O tym jak się uczyliśmy ornitologii na zajęciach w Zespole Szkół Specjalnych Nr 100

O tym jak się uczyliśmy ornitologii na zajęciach w Zespole Szkół Specjalnych Nr 100

31 styczeń 2015

Kim jest ornitolog? Takie pytanie zadaliśmy sobie, a następnie uczestnikom naszych zajęć. Niby wiadomo. Cały czas używamy tego zwrotu zamiennie z „miłośnikiem ptaków”, „obserwatorem ptaków”. Ale właściwie, kim jesteśmy? Dlaczego ludzie chcą i obserwują ptaki?

WIĘCEJ >
Bioróżnorodność

Bioróżnorodność

05 październik 2014

Co to jest bioróżnorodność? Bioróżnorodność to Ty i wszystkie formy życia, które Cię otaczają.

WIĘCEJ >